Designed using lightweight carbon fiber with an electric salt-resistant jet propulsion system. The board comes with a wireless handheld remote to control your speed and a mobile app to cusomize your board’s settings.
As of June 2016, Radinn is accepting pre-orders.
SPECIFICATIONS
| Type | Electric |
| Length | 190 cm |
| Width | 80 cm |
| Height | 18 cm |
| Weight | 29 kg |
| Top speed | 46 km/h |
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Run time | 45 min |
| Price | 19000 USD (approx) |
| Link | http://www.radinn.com/wakejet-cruise/ |