The Waterwolf MPX-3 standard edition is the company’s latest board. It was designed with the environment in mind, offering a soundless surfing experience without waves. It comes with one or two exchangeable batteries, LCD display, digital start button, security leash and a battery charger.
SPECIFICATIONS
| Type | Electric |
| Length | 239 cm |
| Width | 65 cm |
| Height | 13 cm |
| Weight | 26 kg |
| Top speed | 25-30 km/h |
| Power | 4kW (max 5.5kW) |
| Range | 10 km |
| Run time | 40 min |
| Price | 8800 USD |
| Additional information | Voltage: 51.8V (max. 58.8V) Capacity: 34Ah (~2kWh) Price including a second battery: 9,990 € |
| Link | http://www.waterwolf.de/en/boards/models/mpx-3-standard.html |